Jako malá holka jsem toužila po babičce, která by byla pohádkovou bylinkovou babičkou v chaloupce se zahrádkou. V chaloupce, v které by se smažily na peci koblihy a kde by nás babička učila sbírat bylinky.
Jenže ….
Moje babička bydlela v panelákovém domě, zahrádku tudíž neměla a bylinky moc nesbírala. Jediným splněným snem byly koblihy, které nám opravdu smažila 🙂 a které byly výborné.
A tak jsem stále snila…….
Až budu velká, pořídím si kouzelnou zahrádku s babičkovskými bylinkami, květinami a starou pecí, na které se budou smažit koblihy 🙂
Svůj sen jsem si splnila.
Mám malou chaloupku s malou zahrádkou, v které najdete nejen bylinky, ale i šípkové keře a růže, jedlé rostliny a květiny. Celá zahrádka se postupem času měnila až do chvíle, kdy z ozdobné zahrádky vyrostla zahrádka jedlá. Trošku mi v proměně dopomohli ptáčci, kteří každoročně upustí nad mou zahrádkou nové a nové semínko. A tak se stane, že se mi objeví na zahrádce pupalka, či čechřice vonná.
Z mé jedlé bylinkové zahrádky vám tentokrát představím lichořeřišnici.
Na spoustě balkónů ji určitě vídáte jako pnoucí ozdobnou rostlinu v truhlíku. Její léčivé účinky jsou ale tak úžasné, že ji je jen k ozdobě velká škoda. V mé zahrádce jí poskytuji stále větší a větší prostor a děkuji, že se jí u nás opravdu daří.
Celé léto (dorůstá od června do pozdního září¨) si dopřávám její lahodnosti. Ve volné přírodě ji nenajdete. Je to rostlina podobná chutí ředkvičce. Dá se konzumovat přes listy, květy a semena. Nesuší se.
Ke konzumaci je nejlepší čerstvá. Má antivirové účinky – posiluje imunitní systém, používá se k začínajícím zánětům močových cest, k léčbě stafylokoků a streptokoků, k zánětům průdušek , ale i proti vypadávání vlasů ve formě odvaru či tinktury, kterou vetřete do vlasů.
O léčivých účincích je toho sepsáno hodně, ale mě víc zajímá v mé bylinkové kuchyni
Lichořeřišnici používám v bylinkové kuchyni formou pesta, bylinkového olejového dipu, přidávám do fermentované hořčice, fermentovaných salátů, či vařím polévku nebo využiji jen jako ozdobu.
Vloni jsem poprvé zkusila naložit z květů lichořeřišnice ocet. Barva mě opravdu okouzlila. Vyzkoušela jsem již ocet z květů pažitky, jetele, z plodů arónie a jiné, ale z lichořeřišnice byl pro mě obzvlášt důležitý, pro jeho léčebné účinky. Byla jsem opravdu zvědavá jak bude vonět. Zpočátku byla jeho vůně zvláštní, ale postupem času ocet krásně dozrál a voní.
Své místo si v mé bylinkové kuchyni určitě najde, a já se těším, že si představíme nějaké recepty.
Pokud se zúčastníte bylinkového víkendu, či jakéhokoli kurzu, určitě budete mít šanci ochutnat.