Recepty

Kořenící směs

Zima s sebou přináší nejen změnu jídelníčku.

Příroda se stahuje do svých kořenů, v přírodě vše spí a u lidí tomu není jinak. Cítíme se unavení, a tak hodně spíme, odpočíváme. Zachumláme se do dek, sedneme ke krbu a jíme spíše zahřívací polévky, přidáváme zahřívací koření. Vynecháváme jídla ochlazující.

V kuchyni do nápojů používáme skořici, do jídla chilli, pepř, zázvor. Snažíme se prostě co nejvíce zahřát.

Aby naše jídlo v zimě bylo rozmanité a zároveň bohaté na vitamíny, dělávám si bylinkové soli nebo směsi koření a posypy. Dochutíte jimi spoustu jídla, ať už vařeného, či pomazánky.

Tuto směs koření si můžete vyrobit sami a sypat jimi svá oblíbená slaná jídla. Tato kořenící směs se skládá –

HOUBU SHITAKE určitě znáte . Používám ji už dlouhá léta. Je to houba léčivá, zvyšuje odolnost imunitního systému a má mnoho příznivých účinků pro naše tělo. Já ji používám asi nejvíce do bramboračky. Sušenou shitaké nejdřív nechám nabobtnat ve vodě a až poté vařím. Ráda si ji ale melu a používám buď v kořenící směsi, nebo samostatně. V téhle směsi hraje prim.

PETRŽEL je v kuchyni často opomíjená, ale pro své vynikající a léčivé vlastnosti ji vřele doporučuji v kuchyni používat. Obsahuje velké množství vit. C , chlorofylu, posiluje imunitní systém a ve složení s kořenovou zeleninou se krásně hodí do omáček, polévek.

TYMIÁN se stal mou nejoblíbenější bylinkou v kuchyni. Tymiánový čaj si vařím při nachlazení horních cest dýchacích. Každoročně jsem vařívala tymiánový sirup, který má vynikající antiseptické účinky a pomáhá od kašle. Tymián je prostě topkou v mé bylinkové kuchyni .

ČESNEK vám představovat nemusím, jeho účinky určitě znáte a jeho chuť v této kořenící směsi nesměla chybět. Každé jídlo oživí a zároveň dodá šmrnc.

Všechny uvedené přísady pomelete usušené. Toto koření doladí chuť UMAMI vašim slaným jídlům.

Recept –

  • 1/4 šálku prášku shitake
  • 2 lžíce petrželového prášku
  • 2 lžičky tymiánového prášku
  • 1 lžička česnekového prášku
  • 2 lžičky soli
  • Smíchejte prášky a sůl dohromady a dobře promíchejte.

Celou kořenící směs používejte do polévky, na maso a zeleninu. Můžete jí sypat hotové jídlo na talíři. Vyrábějte v malých dávkách a určitě spotřebujte do 6 měsíců.

Každá pomletá směs je náchylná k plísním, tudíž je potřeba ji vždy udělat v malém množství a co nejdřív spotřebovat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *