Bylinky Recepty

Pampeliška

Pokud se zeptáte bylinkáře na bylinku, která je nej, vždy vám každý z nich řekne jinou. Každý má totiž tu svou nejoblíbenější, kterou upřednostňuje, která mu je nejbližší a kterou nejvíce léčí. Prostě, kterou miluje ze všech nejvíc.

Ne jinak je tomu i v divoké kuchyni. V kuchyni, kde používáte divoké byliny, rostliny, květy. I zde každý upřednostňuje tu svou, tu, která je jeho srdci nejblíž.

Mou velkou láskou je denivka. Ano, květ a poupata denivek, které znáte určitě z babiččiných zahrádek.

Denivku upřednostňuji v mé bylinkové kuchyni natolik, že jsem musela posílit na zahrádce denivkový záhon. Využívám v kuchyni nejen její jarní oddenky, ale i poupata a květ. Mohla bych ji používat prostě v kuchyni po celý rok.

Druhou velkou láskou mé kuchyně se stala pampeliška. Sluníčko, které když rozkvete, rozzáří nejen louku, ale i vaše srdce. Sluníčko, které vás rozesměje a které vás očistí. Pampeliška je královnou jarní očisty.

Listy pampelišek přidávám do salátů už dlouhá léta, ale poupata jsem znala zpracována jen jako kapari. V tomto případě mě ale chuť vůbec neokouzlila. Začala jsem tedy s pampeliškou experimentovat v mé bylinkové kuchyni tak, aby zachutnala všem.

Až jednoho dne. Poupata jsem nasolila a nechala přes noc. Na druhý den jsem je opláchla a smíchala s rajčetem, cibulí a domácím aróniovým octem, který je podobný balzamikovému. Chuť mě velice překvapila a čerstvost nasolených poupat také. Bruschetta byla s touto směsí vynikající.

pupeny s rajčaty a cibulí

Po tomto úspěchu jsem samozřejmě zkoušela další a další varianty použití této úžasné bylinky v kuchyni. A našla. Ať už nasladko, či naslano, ať už jako květ, či poupě.

Mé kulinářské recepty jsem si připravila pro jarní bylinkový workshop, který mám pro vás připraven v nabídce Kurzů, v krásném prostředí Beskyd. Ještě jsou stále místa volná, pokud máte zájem.

Budu se na vás těšit nejen s pampeliškovými poupaty, ale i s dalšími jarními bylinkami, které si sami nasbíráme a poté v divoké kuchyni připravíme nejen pro potěchu očí, ale i chuťových pohárků.

2 thoughts on “Pampeliška”

  1. Krásné pozdní odpoledne paní Evičko, mam velkou otázku která se týká podpatek pampelišky.Dnes jsem si jich celkem větší množství nasbírali a chtěla bych zkusit naložit jako kapary.Nasolim je na noc,ale jak dál?Chtěla jsem si je na nějaký čas uchovat 😌Moc dekuji pokud mi poradíte.Andrea

    1. Dobrý den. V případě nasolení poupat pampelišek dojde k její konzervaci, tudíž k uchování poupat na delší dobu, což byl můj záměr. Tento způsob konzervace už dělávala moje maminka s kořenovou zeleninou a česnekem. Vždy na zimu zeleninu nebo česnek nastrouhala, prosolila, dala do sklenic a uchovala v lednici. Použít poupata pampelišek, byla jen záměna zeleniny, navíc já sklenici nechávám 1 den stát na lince. Vloni se mi tato metoda osvědčila nejen u poupat, ale i u bylinek. Po otevření musíte poupata spotřebovat co nejdřív. Co se týče prosolení, na 300 g poupat jsem dala 200 g soli. Časem trošku změní chuť, protože zfermentují, ale pořád jsou fajn. Snad vám takhle budou chutnat. Před použitím je potřeba vždy řádně poupata opláchnout od soli. Určitě dejte vědět. Hezký den Eva H.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *